پرتال بنياد مسکن انقلاب اسلامي خراسان شمالي ›› اخبار ›› مصاحبه مطبوعاتي مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي خراسان شمالي

    RSS2.0
مصاحبه
چاپ   
مصاحبه مطبوعاتي مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي خراسان شمالي
تحویل31 هزار واحد مسكونی در مناطق روستایی استان خراسان شمالي
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت : تاكنون 31 هزار واحد مسكونی در مناطق روستایی استان در قالب نوسازی و بهسازی مسكن روستایی به اتمام رسیده و تحویل روستاییان شده است.
به گزارش روابط عمومي بنياد مسكن انقلاب اسلامي خراسان شمالي ، مهندس محمدي مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي خراسان شمالي روز سه شنبه در آستانه 31 فرورین، دهه حساب 100 امام (ره) در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی اظهار داشت: یکی از مشکلات مسکن روستایی پایین بودن مصالح ساختمانی آن است بدین منظور طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی اجرا می‌شود.
مهندس محمدی مهمترین فعالیت بنیاد مسكن استان را نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسكونی روستایی اعلام كرد و گفت: تاكنون 31 هزار واحد مسكونی در مناطق روستایی استان در قالب نوسازی و بهسازی مسكن روستایی به اتمام رسیده و تحویل روستاییان و از 85 هزار و 500 واحد مسكونی سرپا در مناطق روستایی با احتساب نوسازی واحدهای زلزله زده، خرابی سیل و موریانه بالغ بر 62 درصد از خانه های روستایی استان نوسازی و مقاوم سازی شد .
وی از جمله اهداف این طرح را احداث مسکن مقاوم و بادوام روستایی، تلاش برای حفظ هویت معماری بومی مسکن روستایی، تأمین مسکن مناسب با نیازهای روستایی، تلاش در بهینه سازی مصرف انرژی در مسکن روستایی و ترویج فرهنگ بیمه و ایجاد زمینه‌های لازم برای زیر پوشش قرار دادن واحدهای احداثی مسکن روستایی عنوان کرد.
مهندس محمدی تصریح کرد: بنیاد مسکن خراسان شمالی در راستای مقاوم سازی واحدهای مسکونی کم دوام و بی‌دوام روستایی از ابتدا تا پایان سال گذشته، 49 هزار و 574 سهمیه اعتبار مسکن روستایی داشته که از این تعداد 48 هزار و 98 مورد معرفی به بانک و 41 هزار و 142 مورد نیز در مرحله انعقاد قرارداد هستند.
در ادامه مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت : دو هزار واحد مسكونی مهر امسال در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیتی این استان افتتاح می شود كه این واحدهای مسكونی با نظارت بنیاد مسكن به عنوان جانشین مسكن و شهرسازی در این شهرها ساخته خواهد شد.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی اضافه كرد: در مجموع حدود 10 هزار و 765 واحد مسكونی در قالب مسكن مهر در شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر خراسان شمالی با نظارت این نهاد در دست ساخت قرار داردكه تعداد خانوارهای ساكن در مناطق شهری زیر 25 هزار نفری استان را 21 هزار و 700 خانوار اعلام كرد و افزود: چهار هزار و 645 واحد مسكونی در این شهرها در قالب مسكن مهر در دست ساخت قرار گرفته كه دو هزار واحد آن سال جاری افتتاح می شود و با احتساب واحدهای در دست ساخت واحدهایی كه در گذشته در این شهرها افتتاح شده به طور نسبی 50 درصد واحدهای مسكونی این مناطق نوسازی و بازسازی شد.
وی ساخت 294 واحد مسكونی در مناطق شهری با كمك انجمن خیرین مسكن ساز را از دیگر فعالیتهای ساخت و ساز در شهرهای استان اعلام كرد كه این واحدها در صورت احداث در اختیار اقشار كم درآمد جامعه قرار می گیرد.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی در مورد آماده سازی جاده سایت گلستانشهر بجنورد نيز گفت: در این سایت واحدهای مسكونی مهر در دست ساخت قرار گرفته كه آماده سازی جاده به این نهاد واگذار شده و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری كار آسفالت این محور به اتمام می رسد.
مهندس محمدي در ادامه مصاحبه مطبوعاتي خود در مورد طرح هادي روستايي به خبرنگاران گفت : طرح هادی از طرحهای مهم بنیاد مسكن برای سالم سازی فضای روستاها، جلوگیری از مهاجرت روستاییان و حفظ شاكله معماری و عمران روستایی است كه تاكنون اين طرح در 130 روستای استان به اتمام رسیده و در 122 روستا نیز در دست اجراست و برای 512 روستای بالای 20 خانوار نیز طرح هادی تهیه شده است.
مدیركل بنیاد مسكن خراسان شمالی گفت: اكنون 25 درصد از روستاهای این استان از طرح هادی برخوردارند كه استان در این بخش سه درصد از میانگین كشوری عقب است كه با اعتبار 165 میلیارد ریالی ابلاغی به بنیاد مسكن استان در سال گذشته كه 70 درصد آن تخصیص یافته، خراسان شمالی در بخش اجرای طرح هادی در سال 91 به سطح میانگین كشوری می رسد.
به گفته وی در حالی این استان در طرح هادی به دلیل كمبود اعتبار از میانگین كشوری عقب مانده كه در بخش نوسازی و مقاوم سازی مسكن روستایی با احتساب جمعیت روستایی رتبه برتر را در سطح كشور دارد.
وی در مورد نطارت بر ساخت و سازهای روستایی نيز گفت: در این استان 235 مهندس ناظر در قالب 25 دفتر خدمات فنی بر ساخت و سازهای روستایی نظارت می كنند.
به گفته وی این نهاد برای آموزش نیروی انسانی ماهر در امر ساخت و ساز نیز 488 میلیون ریال اعتبار در اختیار اداره كل آموزش فنی و حرفه ای استان قرار داده تا نیروهای مورد نیاز این بخش آموزش های فنی مورد نیاز را فرا گیرند.
مدیركل بنیاد مسكن خراسان شمالی در مورد تاخیر در بازپرداخت تسهیلات از سوی روستاییان استان گفت: برای رفع این معضل در سطح كشور كمیته مطالبات با شركت بانكهای عامل، بنیاد مسكن و مدیران اقتصادی استانداری ها تشكیل شده است.
محمدی افزود: در این استان با اجرای طرح نوسازی و بازسازی مسكن روستایی از سال 84 تاكنون بانكهای عامل دو هزار و 510 میلیارد ریال تسهیلات نوسازی و بازسازی مسكن روستایی پرداخت كرده اند.
به گفته وی اكثر روستاییان سررسید اقساط خود را در موعد مقرر پرداخت می كنند و كمیته مطالبات راهكارهای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را برای دریافت مطالبات بانكها در دستور كار قرار داده است.
این مسئول از روستاییان خراسان شمالی خواست تا برای تسریع در اجرای طرح نوسازی و بازسازی مسكن روستایی نسبت به بازپرداخت اقساط تسهیلات خود اقدام كنند.

    RSS2.0